top of page

Japans theehuis opent deuren in Hilversum

Sun, May 17

|

Meentwerf

kunst, klei en stilte aan de rand van het Naardermeer

Registration is closed
See other events
Japans theehuis opent deuren in Hilversum
Japans theehuis opent deuren in Hilversum

Time & Location

May 17, 2026, 1:00 PM – 3:00 PM

Meentwerf, Mierenmeent 122, 1218 EM Hilversum, Netherlands

About the event

Hilversum, april 2026 — Op zondag 17 mei 2026 opent Tea Tree, Tea Treaty — een hedendaags theehuis op de Meentwerf in Hilversum, van de Japanse kunstenaar en theemeester Haruka Matsuo. Het theehuis is opgetrokken uit lokale, gerecyclede materialen en klei uit het Naardermeer, en ontstond in nauwe samenwerking met de gemeenschap.


Tea Tree, Tea Treaty is meer dan een gebouw. Het is een plek voor ontmoeting, reflectie en verbinding — met elkaar, met de natuur en met de plek zelf. Het theehuis staat in de tuin van Stichting Meentwerf, op loopafstand van de graslanden en ondiepe plassen die het Naardermeer verbinden met de Ankeveense Plassen. Die nabijheid is geen toeval: in de Japanse traditie dient het pad naar het theehuis als mentale voorbereiding op de ceremonie.


Het theehuis werd volledig gebouwd met hergebruikte materialen, waaronder originele onderdelen van het Meentwerfgebouw — vroeger een brandweerkazerne. De klei voor de lemen binnenmuur en het keramische theegerei werd door Haruka zelf gewonnen uit het Naardermeer. Bijzonder is de betrokkenheid van mensen met jongdementie via de King Arthur Groep: zij hielpen de lemen muur bouwen, laag voor laag, waarbij elke terugkeer een nieuwe herinnering in de muur vastlegde.


“Een theeceremonie dwingt niets af. Je zit, je luistert, je drinkt. Maar in die eenvoud ontstaat iets wat moeilijk te benoemen is — een gevoel van verbondenheid. Met dit theehuis wil ik onderzoeken hoe een ruimte, door haar materialen en haar geschiedenis, dat gevoel kan versterken.”

— Haruka Matsuo


Haruka Matsuo is de enige theemeester in Europa die theeceremonies uitvoert volgens de Oubaku Baisa Ryu-traditie, waarbij losse theebladeren worden gebruikt in plaats van het gangbare matcha-poeder. Ze maakt alle veertig benodigde objecten zelf met de hand, van lokale klei, en gebruikt lokale planten zoals boekweit als thee. Het water komt uit het Naardermeer, gezuiverd voor consumptie. Alles in de ceremonie is verbonden met de plek.


Programma opening – 17 mei 2026

De opening vindt plaats op zondag 17 mei van 13:00 tot 15:00 uur. Het programma omvat


  • 13:00 uur — Welkomstwoord

  • Toelichting door architect Barry van Waveren op de bouw van het theehuis

  • Presentatie door Haruka Matsuo over het project

  • 13:40 uur — Korte lezing over de herkomst en aanwezigheid van leem in Hilversum e.o. door natuurgids sascia vos

    13:50 uur — Shinrin-yoku, een zintuigelijke wandeling met natuurgids sascia vos

  • 14:30 uur — Theeceremonie "Bach in the Tea Hut" cello: Gé Bartmen


Haruka is dan aanwezig om bezoekers rond te leiden in het theehuis en haar atelier. Op de veranda zijn Japanse thee en zoetigheden verkrijgbaar. Bezoek buiten deze tijden is mogelijk op afspraak.


Tea Tree, Tea Treaty is een project van Haruka Matsuo, in samenwerking met architect Barry van Waveren.

Locatie:

Meentwerf

Mierenmeent 122, 1218 EM Hilversum


Opening:

Zondag 17 mei 2026, 13:00–15:00 uur


Reguliere openingstijden:

Donderdag t/m zaterdag, 13:00–17:00 uur

(Overige tijden op afspraak)


Meer informatie:

www.japansetheepot.nl

Tickets

  • Opening and Tea ceremony

    Locatie: Meentwerf Mierenmeent 122 1218 EM Hilversum Opening: Zondag 17 mei 2026, 13:00–15:00 uur

    €0.00

    Sold Out

This event is sold out

Share this event

bottom of page